Halloween

27. října 2008 v 11:48 | -ADMINKA- |  ČERVENÝ KOBEREC

Halloween si v našich krajinách většinou spojujeme s Amerikou - U.S.A. Tento svátek je však spjat s tradicemi a zvyky starých Keltu. Známí spíše jako "Samhain" a znamená to "Konec léta". V Evropě se též slaví jako "Dušičky". Tento výraz je u nás v České republice více zavedený.

Halloween se slaví poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31.října a trvající do východu slunce 1.listopadu. Jedná se o noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživích je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce.

V této nejmagičtější noci se dávají svítící lucerny vyřezané z lucerny nebo tykve před krytý vchod do domu nebo přímo do okna. Dnes je možné vidět svítící tykve i na trávnících nebo cestách před domem. Tato světla měla vítat zemřelé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýně usazovala svíčka.

Všechno to s dýní začalo v době kdy Evropští osadníci (především Irové) přijeli do Ameriky. Zde objevili praktickou věc: zde rostoucí v Evropě neznámé dýně jsou větší a lepe se hodí k vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a od 19. století je slaven dokonce ještě více než dříve.



Někdy také Dušičky!
Dušičky se u nás v České republice slaví více než Halloween !!!
Ano i Halloween se u nás usadil, ale Římsko-katolická víra - křesťané vyznávají spíše dušičky, tj. vzpomínka na všechny věrné zemřelé a slaví se 2.listopadu. Křesťané se však scházejí už v neděli před tímto svátkem aby si vzpomněli na své blízké zesnulé osoby. Zapalují svíce na hrobech, což je obdoba Halloweenské dýně se svící, a přináší květiny s věnci, kterými zdobí hroby. To už je doba velmi sychravá a uschlé listí ze stromů se povaluje všude. Proto je tento svátek slaven v listopadu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ...Larca... ...Larca... | 27. října 2008 v 11:51 | Reagovat

stejně slovo Halloween je hezčí než dušičky....radši bych slavila Halloween...!Ale jinak článek hezu a oprázky supa:)

2 Šárulka ( Tvé SB, které tě mocinky móc lowuje!) Šárulka ( Tvé SB, které tě mocinky móc lowuje!) | Web | 27. října 2008 v 12:08 | Reagovat

Ahoj jasně, že můžeš! Jsi přece SB! =) Jsem ráda, že jsi už z5! =)

3 *michalka* I ♥ my Sb *michalka* I ♥ my Sb | Web | 27. října 2008 v 12:14 | Reagovat

Joo Halloween je kruutej no.. ) Nejky jsou ty dýýně prostě.. to je náádhera..!:) A duušiičky doocela taky ujdou .. :) :) :) Zrovna v úterýý jsou co, :D:Dneboo kdy já ni nevim. :D:D noom a jsem ráda že jsii konečně zpáátky sbéé.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.